Mida peaks iga metsaomanik teadma kui teemaks on raieõigus



Mets ei ole lihtsalt maatükk. See on vara, mille hooldamine toob kaasa nii kohustusi kui ka võimalusi. Üks praktilisemaid viise oma metsa majandamiseks on raieõiguse müük. Raieõigus võimaldab teenida tulu ilma metsamaa müügita.

Aga millal on õige aeg raieõigust müüa? Kuidas leida usaldusväärne partner? Ja kuidas kogu protsess läbimõeldult ning turvaliselt korraldada?

Selles blogipostituses anname ülevaate sellest, mis on raieõigus, miks ja millal seda müüa, ning toome välja olulised sammud, et müügiprotsess oleks läbipaistev ja seaduslik. Räägime müügiviisidest, hinnastamisest, juriidilistest aspektidest, lepingu sõlmimisest ja raietööde korraldamisest. Samuti tutvustame levinumaid raietüüpe, mida Eestis kasutatakse.

Mis on raieõigus?

Raieõigus tähendab õigust raiuda metsa kindlal maa-alal, ilma et maa omandiõigus läheks üle ostjale. See võimaldab metsaomanikul teenida tulu metsa majandamisest, jäädes ise maa omanikuks. Raieõiguse müük on levinud viis sissetuleku saamiseks ilma, et peaks ise raietöödega tegelema.

Miks on raieõiguse müük kasulik?

  • Tulu ilma kinnistut müümata – säilitad oma metsa, kuid teenid sellelt samal ajal tulu.

  • Paindlikkus – saad ise otsustada, millal ja millistel tingimustel raie toimub.

  • Vastutustundlik metsamajandamine – Koos hea partneriga saad kindel olla, et sinu metsa majandatakse vastutustundlikult. Näiteks võib mets vajada hooldusraiet, et säiliks selle tervis ja väärtus. Raieõiguse müügiga saad need vajalikud tööd ellu viia õigeaegselt ja asjatundlikult. 


Kas raieõiguse müük on alati parim valik?

Raieõiguse müük sobib hästi neile, kes soovivad säilitada maa omandiõiguse, kuid samas teenida metsast tulu. Samas võib mõnel juhul osutuda kasulikumaks müüa kogu metsamaa – näiteks kui sul puudub soov või võimalus edaspidi metsa haldamisega tegeleda või vajad korraga suuremat rahasummat.

Mõtle enda vajadustele ja tulevikuplaanidele – kas soovid metsaga pikemalt tegeleda või mitte? Kui vastus on „jah“, on raieõiguse müük paindlikum ja jätkusuutlikum lahendus.


Kuidas toimub raieõiguse müük?

Raieõiguse müük ei ole pelgalt lihtne tehing – see on protsess, millel on mitu sammu ja kus mängivad rolli nii metsa seisukord kui ka müügiviis. Üldiselt jaguneb raieõiguse müük kaheks: fikseeritud hinnaga müük ja müük metsamaterjali väljatuleku alusel. Mõlema puhul on teekond sarnane, kuid erinevused ilmnevad tasustamises ja riskide jaotuses.


Fikseeritud hinnaga müük

Fikseeritud hinnaga müügi korral lepitakse metsa hindamise järel kokku kindel summa, mida ostja maksab raieõiguse eest. See hind ei muutu, sõltumata sellest, kui palju metsamaterjali tegelikult raiutakse või kuidas puiduhinnad vahepeal kõiguvad. See müügiviis sobib hästi neile, kes eelistavad stabiilsust ja rahalist kindlust.

Metsaomanik saab kogu kokkulepitud tasu kätte enne raiet, ostja tegeleb ise kogu töökorraldusega – alates raiest kuni metsamaterjali väljaveo ja vajadusel ka ala taastamiseni. Risk metsamaterjali mahu või kvaliteedi osas jääb täielikult ostjale.

Müük metsamaterjali väljatuleku alusel

Selle müügiviisi puhul kujuneb lõplik tasu tegelikult raiutud puidu koguse ja kvaliteedi alusel. Lepingu sõlmimisel prognoositakse küll raiemaht ja arvestatakse hinnangulist tulu, kuid tasumine toimub pärast seda, kui raietööd on tehtud ja tegelik väljaveetud puidukogus on mõõdetud.

See lähenemine võimaldab metsaomanikul teenida potentsiaalselt suurema tulu – eriti siis, kui puidu hind on tõusuteel või kui raiutav materjal osutub ootuspärasest kvaliteetsemaks. Samas tuleb arvestada, et selline müük sisaldab rohkem riske, sest lõppsumma pole alguses teada.

Väljatuleku alusel soovitame müüa eelkõige hooldus- ja harvendusraieid, kus eesmärk on metsa pikaajaline tervis ja areng.

Kumb müügiviis on parem?

Mõlemal variandil on omad eelised ja puudused. Kui hindad kindlust ja soovid teada täpset summat, mis sulle laekub, sobib paremini fikseeritud hinnaga müük. Kui oled valmis võtma suuremat riski lootuses suuremale teenistusele, võib väljatuleku alusel müük olla sobivam.

Metsaomanikul on oluline kaaluda oma eesmärke, riskitaluvust ning ka usaldust partneri vastu. Soovitame enne lõpliku otsuse langetamist kindlasti tulla meie juurde tasuta konsultatsiooni ja võrrelda erinevaid pakkumisi – see aitab tagada, et valitud lahendus oleks sinu metsa ja rahakotijaoks kõige mõistlikum.

Kuidas valida raieõiguse ostjat?

Raieõiguse müük on koostöö, mille tulemused mõjutavad sinu metsa ja kinnistut veel aastaid pärast raiet. Kuna maa jääb pärast tehingut sinu omandisse, on äärmiselt oluline valida ostja, kes täidab kokkuleppeid korrektselt, vastutustundlikult ja keskkonnasäästlikult.

Halvasti tehtud raietööd, korrastamata ala või venivad maksed võivad tuua rohkem kahju kui kasu. Seepärast tuleb enne lepingu sõlmimist kindlasti ostja taust hoolikalt üle vaadata.

Usaldusväärsuse kontroll

  • Kontrolli ostja varasemaid töid, klientide tagasisidet ja ettevõtte tausta.

  • Uuri, kas ostjal on vajalikud load, kogemused ja kindlustus.

  • Küsi, milliste masinatega tööd tehakse – kas ettevõttel on oma masinapark või kasutatakse alltöövõtjaid? Oma tehnika olemasolu viitab stabiilsusele ja kiiremaks tööde teostamiseks.

  • Kui sulle ei ole lõpuni selge, mida sulle täpselt pakutakse, millised on osapoolte kohustused ja kuidas käib tasumine, siis ära allkirjasta lepingut enne täiendavat selgitust. Küsi julgelt lisainfot ja vajadusel konsulteeri spetsialistiga.

Õigesti valitud koostööpartner tagab selle, et raieõigus ei tähenda ainult ühekordset tulu, vaid on samm teadliku ja vastutustundliku metsamajandamise suunas.



Koos Eramaaga on raie usaldusväärne ja vastutustundlik

Meie juures võid olla kindel, et kogu protsess on läbipaistev, professionaalne ja metsaomaniku huve arvestav. Meie jaoks on oluline koostöö, kus me

  • arvestame sinu metsaga vastutustundlikult,

  • tuleme sulle vastu ajakava ja soovidega,

  • ning kasutame omaenda masinaparki, kus on kaasaegsed ja keskkonnasõbralikud masinad, mis tähendab, et me oleme paindlikud ja saad kindel olla, et töö on tehtud võimalikult kvaliteetselt.

Kui soovid rahulikku meelt ja tulemust, millega saad rahul olla ka aastate pärast – võta meiega ühendust. Me hoolime sinu metsast sama palju kui sina.

Mida ütleb metsaseadus?

Metsaraiet ei tohi teha ilma kehtiva metsateatiseta. See on ametlik dokument, mis tuleb esitada Keskkonnaametile ja milles kirjeldatakse, millal ja millises mahus raie toimub. Metsateatise puudumisel võib tööd peatada ja määrata trahvi.

Kuigi metsamajandamiskava ei ole alati kohustuslik, on see metsaomanikule tugevaks tööriistaks tulevikku vaatava metsamajanduse planeerimisel. See annab ülevaate metsa seisukorrast, soovituslikest hooldustöödest ja aitab langetada paremaid otsuseid nii nüüd kui ka aastate pärast.

Kui sul ei ole metsamajandamiskava, aga mõtled selle tegemise peale, siis arvuta SIIN tasuta neda metsakava hind. 

Kokkuvõte

Raieõiguse müük võimaldab metsaomanikul teenida tulu ilma metsamaad müümata, säilitades samal ajal omandiõiguse ja otsustusvabaduse. See on praktiline viis metsa majandamiseks, mis võib toetada ka metsatervise säilimist läbi õigeaegsete hooldustööde. Raieõigust saab müüa kahel viisil: fikseeritud hinnaga, mis tagab stabiilse tulu enne raiet, või metsamaterjali väljatuleku alusel, kus tulu sõltub tegelikust raiemahust ja puidu hinnast. Eduka ja turvalise tehingu eelduseks on usaldusväärse ostja valik, selge leping ja nõuetele vastav dokumentatsioon. Koostöös kogenud partneriga muutub raieõiguse müük teadlikuks sammuks jätkusuutliku metsamajanduse suunas.



Metsamaa müük: kuidas leida ostja ja saada õiglane hind?

Metsamaa müük: kuidas leida ostja ja saada õiglane hind?

Metsamaa müük on suur otsus, mis nõuab teadlikku...

Majandame Eesti metsi vastutustundlikult ning lisame kasutamata põldudele väärtust

Ettevõttest

${item.title}

Kontakt

Meedia