Kuuse-kooreürask: kuidas see su metsa väärtust hävitab ja mida ette võtta?



Kas teadsid, et kuuse-kooreürask võib vähendada su metsa väärtust rohkem kui poole võrra?

Kui harilik kuusik on terve ja elujõuline, võib selle hektari väärtus ulatuda 26 000 euroni. Kui aga metsa ründab kuuse-kooreürask, võib kahjustatud ala väärtus langeda vaid 9 000 euroni või isegi madalamale – sõltuvalt kahjustuse ulatusest ja reageerimise kiirusest.

Tegemist ei ole pelgalt metsa terviseprobleemiga, vaid väga otsese rahalise riskiga. Mida varem sa märkad kahjustusi ja tegutsed, seda suurem on võimalus vältida märkimisväärset majanduslikku kahju.

Selles blogipostituses saad teada, mis on kuuse-kooreürask, kuidas teda ära tunda ning millised sammud aitavad sul oma metsa kaitsta.


Mis on kuuse-kooreürask ja miks see ohtlik on?

Kuuse-kooreürask (Ips typographus) on 4–5 mm pikkune mardikas, mis ründab peamiselt harilikku kuuske. Putukad paljunevad kiiresti ja kaevandavad puukoore alla keeruka käigustiku, mille tulemusel puud kuivavad ja surevad.

Kuuse-koorerask  Vikipeedia
Pildi autor: Gilles San Martin  

Eriline oht tekib siis, kui:

  •  ilm on soe ja kuiv, sest siis jõuab ürask paljuneda mitu põlvkonda aastas. Üraski lendlus ja puude asustamine haude rajamiseks algab kevadel siis, kui õhutemperatuur on tõusnud 18–20 ºC;
  • tormid ja põuaperioodid on puud nõrgestanud, muutes need haavatavaks;
  • metsas on palju vanu või kahjustatud kuuski, mis on üraskitele ideaalsed sigimiskohad.


Kuidas kuuse-kooreürask su metsa väärtust hävitab?

Kuuse-kooreürask võib lühikese ajaga hävitada suure osa kuusikust. Kui kuusik on terve ja heas seisukorras, võib selle hektari väärtus ulatuda kuni 26 000 euroni. Kuid kui mets on tugevalt kahjustatud, võib sama ala väärtus langeda vaid 9 000 euroni. See tähendab üle 60% väärtuse kaotust.

Nii drastiline langus ei teki üleöö, kuid kui kahjustustele õigel ajal ei reageerita, võib tulemus olla just selline. Sellepärast on eriti oluline avastada üraski tegevus varakult ning võtta kasutusele tõrjemeetmed.

Väärtuse langus tuleneb otseselt puidu kvaliteedi muutusest. Kui kuusik on terve, on seal palju kvaliteetset palki, peenpalki ja paberipuitu. Kuid pärast üraskite levikut kuivavad puud kiiresti ning alles jääb vaid metsakuiv palk ja küttepuit, mille hind on oluliselt madalam.

 Näiteks kuusikus, kus algselt oli umbes 400 tihumeetrit väärtuslikku puitu, võib pärast tugevat üraskikahjustust alles jääda vaid madalama kvaliteediga materjal hinnaga ligikaudu 9 000 eurot hektari kohta. See tähendab, et metsaomanik kaotab ühe hektari kohta rohkem kui 16 000 eurot lihtsalt seetõttu, et kahjurid jõudsid levima hakata.


Kuidas tunda ära kuuse-kooreüraski kahjustused?

Kuuse-kooreüraski kahjustatud puud võivad esineda nii gruppidena kui ka üksikpuudena, eriti tormikahjustuste aladel. Värskelt asustatud puud on eemalt vaadates veel rohelised, mistõttu ei pruugi kahjustusi kohe märgata.

Kahjustuse kinnitamiseks kontrolli järgmist:

  • Koores väikesed sisenemisavad (2–2,5 mm läbimõõduga), kust üraskid on sisse tunginud.

  •  Vaiguniresid tüvel, mis viitavad puu kaitsekatsele kahjuri vastu.

  • Näripuru kuhjakesed lamavatel tüvedel – üraskid lükkavad puuritud materjali koore alt välja.

  • Peen näripuru puu okstel, juurekaelal, ümbritsevatel taimedel ja ämblikuvõrkudes.

  • Koore all keerukas käikude muster, kus võib näha üraski mune, vastseid ja vanamardikaid.

Kui koore all on juba helepruunid noormardikad, ei ole see enam värskelt asustatud puu, vaid üraskid on sealt juba lahkumas. Seepärast on oluline kahjustusi varakult avastada ja kiiresti tegutseda.

Kust kontrollida üraski levikut? Kui soovid teada, kas su piirkonnas on juba kooreüraski kahjustusi, vaata värskeid andmeid Keskkonnaportaalist.

Mida teha, kui kahtlustad üraski rünnakut?

Iga metsaomanik saab vähendada ja ennetada üraskikahjustusi, kui jälgib oma metsa seisukorda ning eemaldab enne üraskite lendluse algust värskelt tormi või lume tõttu murdunud puud ning tugevalt nõrgestatud kuused.

Kui märkad oma metsas üraski kahjustusi, pead tegutsema kiiresti:

  • Eemalda kahjustatud puud – raiu ja eemalda kahjustatud puud enne, kui üraskid levivad naaberpuudele.

  • Kasuta püünispuid – langeta mõned terved kuused, et meelitada üraskid sinna, ja eemalda need metsast õigel ajal.

  • Paigalda feromoonpüünised – need aitavad üraskite arvu jälgida ja neid tõrjuda.

  • Väldi värske kuusepuidu ladustamist metsas – see meelitab kahjureid ligi ja soodustab nende levikut.

Kuuse-kooreüraski tõrje – kuna mida teha?

Sügis – talv

  • Hoia mets korras – eemalda tormi või lume tõttu murdunud puud, et vähendada üraski sigimisvõimalusi. Kuuse-kooreürask eelistab paljunemiseks nõrgestatud või värskelt kahjustatud kuuski, kus ta saab koore alla käike uuristada ja oma järglasi kasvatada.

Veebruar – aprilli keskpaik

Kevadtalvine periood on ideaalne aeg püünispuude langetamiseks, kui metsas esineb kuivanud või tormi poolt kahjustatud kuuski. Kui eelmisel aastal oli märgata kuuse-kooreüraski kahjustusi, tuleks alustada püünispuidu kasutamist, et ennetada uue põlvkonna levikut.

  • Langeta kuivanud puud ja paigalda püünispuud, kasutades ka varasemate tormide poolt kahjustatud kuuski.

  • Veendu, et püünispuud jõutakse kevadel metsast välja vedada, sest viivitus võib soodustada üraskite levikut.

  • Püünispuud tuleb langetada enne üraskite lendlust ja eemaldada need koos värskelt asustatud puudega hiljemalt mõne nädala jooksul pärast asustamist.

Tööde täpne ajastus sõltub üraskite haude arengust ja põlvkonnast, mistõttu on oluline metsa seisukorda regulaarselt jälgida. Kui püünispuud jäetakse metsa liiga kauaks, võivad üraskid neist edasi liikuda ja kahjustada terveid kuuski. Seetõttu tuleks need kiiresti viia saeveskisse või koorida, kuna saematerjaliks töötlemise käigus hävivad ka üraskid, mis takistab nende edasist levikut.


Suvised metsatööd: mai – august

Suve jooksul on oluline tegeleda nii kevadel alustatud tõrjemeetmetega kui ka valmistuda üraskite teise põlvkonna leviku tõkestamiseks.

  • Suve alguses (mai–juuni): vii metsast välja kuivanud puud ja kevadel langetatud püünispuud, et vältida üraskite edasist paljunemist.

  • Suve keskel (juuni–juuli): langeta teise põlvkonna püünispuud, kuid ainult juhul, kui oled kindel, et jõuad need suve teises pooles metsast välja vedada!

  • Suve lõpus (juuli–august): raiu värskelt üraskite poolt asustatud puud ja vea need kiiresti metsast välja koos varem langetatud püünispuudega, et ennetada üraskite edasist levikut.

Õigel ajal tehtud tööd aitavad tõhusalt vähendada kuuse-kooreüraski arvukust ning kaitsta metsa edasiste kahjustuste eest.


September

Metsaomanikel on üraskikahjustuste ennetamisel võimalik kasutada toetuse abi. Erametsakeskuse kaudu toetatakse metsaomanikke nii püünispuude kasutamisel, feromoonpüüniste soetamisel ja paigaldamisel kui ka värske tormikahjustuse likvideerimisel.


Kuidas ennetada kuuse-kooreüraski levikut?

Parim viis kahju vältimiseks on ennetustöö. Siin on mõned olulised sammud, mis aitavad metsa kaitsta:

  •  Tee sanitaarraiet, et eemaldada haiged ja nõrgenenud puud enne, kui üraskid neid ründavad.
  • Kontrolli regulaarselt oma metsa, eriti kevadel ja suvel, kui üraskid on kõige aktiivsemad.
  • Mitmekesista metsa koosseisu – sega lehtpuid ja okaspuid, et vähendada üraskite leviku võimalusi.

Tugev ja hästi hooldatud mets on kahjuritele vähem vastuvõtlik!

Kokkuvõte

Kuuse-kooreürask on väike, kuid äärmiselt ohtlik metsa kahjustaja, mis võib ühe hooajaga hävitada suure osa kuusikust ja vähendada selle väärtust üle 60%.

Olulised punktid, mida meeles pidada:

  • Tegutse kiiresti! Kahjustatud puud tuleb kiirelt eemaldada, et vältida levikut.

  • Kontrolli oma metsa regulaarselt. Otsi üraskikahjustuste märke ja jälgi levikut Keskkonnaportaalis.

  • Kasuta ennetavaid meetmeid. Sanitaarraie, püünispuud ja feromoonpüünised aitavad riske vähendada.

Kas kahtlustad oma metsas üraskikahjustusi? Võta meiega ühendust – anname nõu, kuidas tegutseda, enne kui kahju suureneb.



Allikad:

https://www.eramets.ee/urask/#1669300145812-eea17aa1-25e8
https://www.eramets.ee/metsandusuudised/kuuse-kooreurask-kui-metsa-tervise-indikaator/
https://keskkonnaportaal.ee/et/kuuse-kooreuraskite-seire-tulemused-2024
Keskkonnaministeerium,Keskkonnaagentuur ja Keskkonnaamet. (2020). KUUSE-KOOREÜRASK. KUIDAS TEDA ÄRA TUNDA JA ÄRA HOIDA? JUHEND METSAOMANIKULE. https://keskkonnaportaal.ee/sites/default/files/Kuuse-koore%C3%BCraski%20juhendmaterjal%20metsaomanikele.pdf



Metsamaa müük: kuidas leida ostja ja saada õiglane hind?

Metsamaa müük: kuidas leida ostja ja saada õiglane hind?

Metsamaa müük on suur otsus, mis nõuab teadlikku...

Majandame Eesti metsi vastutustundlikult ning lisame kasutamata põldudele väärtust

Ettevõttest

${item.title}

Kontakt

Meedia