Kuidas metsamajanduskava aitab sinu metsa paremini majandada



Paljud metsaomanikud on samas olukorras – mets justkui on olemas, aga puudub selge ülevaade. Mis puud seal kasvavad? Kas võiks juba raiuda? Kuidas toetusi taotleda?

Kui tahad teha oma metsaga läbimõeldud otsuseid, säilitada selle väärtust ja tagada, et mets oleks heas seisus ka aastate pärast, siis tasub alustada metsamajanduskavast.
Selles blogipostituses saad teada, miks kava üldse vajalik on, kuidas seda tellida, kui palju see maksab ja kuidas see aitab sul oma metsa targalt majandada.


Mis on metsamajanduskava?

Metsamajanduskava on dokument, mis annab sulle selge ülevaate metsa seisukorrast ja sisaldab soovitusi selle majandamiseks järgmise kümne aasta jooksul. Kava aluseks on metsainventeerimine – spetsialist mõõdab sinu metsas ära puuliigid, vanuse, tagavara, tervisliku seisundi ja muud olulised andmed.

Metsamajanduskava näol on tegemist on praktilise tööriistaga, mis aitab sul:

  • planeerida harvendus- ja uuendusraieid,

  • taotleda metsandustoetusi,

  • vähendada maksukoormust metsatulu saamisel,

  • hoida oma metsa elujõulisena ja jätkusuutlikuna.

Kas metsamajanduskava on kohustuslik?

Kui plaanid oma metsas raietöid, näiteks uuendusraiet või harvendusraiet, peavad sul olema kehtivad metsainventeerimisandmed. Need kehtivad kümme aastat ja ilma nendeta ei ole raiet lubatud teha.

Väikeste metsade puhul, mille pindala on alla viie hektari ja mille omanik on füüsiline isik, see nõue ei kehti. Siiski tasub ka sellisel juhul kava koostada, sest see aitab sul oma metsa paremini tundma õppida ja targalt majandada.


Miks metsamajanduskava sulle kasulik on?

  • Saad selge ülevaate oma metsa tegelikust seisukorrast. Metsamajanduskava põhineb metsainventeerimisel, mille käigus kaardistatakse sinu metsas kasvavad puuliigid, nende vanus, tagavara ning metsa tervislik seisund.

  • Planeerid metsatöid teadlikult ja pikemas perspektiivis. Kava aitab sul mõista, millal on mõistlik teha hooldus-, harvendus- või uuendusraiet, millised alad vajavad uuendamist ning millised võiksid rahulikult edasi kasvada.

  • Oled valmis toetuste taotlemiseks või metsa müügiks. Kava olemasolu ja ajakohasus on eelduseks, kui soovid tulevikus metsale toetust küsida või seda müüa. Vajalik info on varakult olemas, mis säästab aega ja vähendab bürokraatiat.

Kuidas tellida metsamajanduskava?

  1. Uuri, kas sul on juba kava olemas – seda saab vaadata Metsaregistrist.
  2. Kui sul ei ole metsamajanduskava, siis võta meiega ühendust. Teeme metsamajanduskavasid üle Eesti!
  3. Eramaa taksaator tuleb sinu metsa ja koostab sinu metsale personaalse metsamajanduskava.
  4. Kava kantakse Metsaregistrisse ja see kehtib 10 aastat.

Kui palju maksab metsamajanduskava?

Metsamajanduskava koostamise hind on alates 23 € / hektar. Lõplik hind sõltub kinnistu suurusest, asukohast ja töö mahukusest.

Metsamajanduskava hinna saad tasuta välja arvutada siin!

Millal peaksin metsamajanduskava tellima?

Metsamajanduskava tasub tellida siis, kui sul ei ole seda kunagi varem koostatud või kui olemasolev kava on aegunud või kohe aegumas. Samuti on kava vajalik, kui plaanid lähiajal oma metsa majandada, seda müüa või toetusi taotleda. Ka siis, kui sul ei ole konkreetseid plaane, kuid soovid lihtsalt oma metsa paremini tundma õppida ja selle väärtust säilitada, on metsamajanduskava mõistlik ja kasulik samm.

Tahad tellida metsamajanduskava? Võta meiega ühendust!


Kuuse-kooreürask: kuidas see su metsa väärtust hävitab ja mida ette võtta?

Kuuse-kooreürask: kuidas see su metsa väärtust hävitab ja mida ette võtta?

Terve kuusik võib olla väärt kuni 26 000...

Metsamaa müük: kuidas leida ostja ja saada õiglane hind?

Metsamaa müük: kuidas leida ostja ja saada õiglane hind?

Metsamaa müük on suur otsus, mis nõuab teadlikku...

Majandame Eesti metsi vastutustundlikult ning lisame kasutamata põldudele väärtust

Ettevõttest

${item.title}

Kontakt

Meedia